.
close

 • To serve Poland – to build Europe – to understand the world

   

 • FILM

 • 23 lutego w kinie Wielikan-Park – przy wsparciu Instytutu Polskiego w Petersburgu – odbył się pokaz polskiego filmu „Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka (2018 r.) w ramach czwartego Przeglądu Filmów Krajów Grupy Wyszehradzkiej w Sankt Petersburgu.

  W uroczystym otwarciu przeglądu udział wzięli dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, Ewa Ziółkowska oraz Konsul Generalny RP, Andrzej Chodkiewicz. W trzecim polskim dniu przeglądu, przed projekcją filmu został odczytany list dyrektor Ewy Ziółkowskiej, w którym uzasadniła ona wybór tegorocznej propozycji kinematograficznej, a także wspomniała o zbliżającej się gali oskarowej w kontekście nominowania „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego w trzech kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia).

   

  „Jak pies z kotem" to wzięta z życia historia rodzina. Główni bohaterowie filmu, Andrzej i Janusz Kondratiukowie (twórca filmu), to wybitni polscy reżyserzy. Starszy z braci, Andrzej, to także scenarzysta, aktor i operator, autor kilkudziesięciu filmów, m.in. „Hydrozagadka”, „Gwiezdny pył”. Młodszy, Janusz, znany jest z takich filmów, jak: „Dziewczyny do wzięcia”, „Złote runo”. Kanwą opowieści są ich trudne wzajemne relacje, co zmienia się, gdy starszy z braci, złożony chorobą, wymaga stałej opieki. Jest to uniwersalna opowieść o rodzinnych więziach, o trudnej braterskiej miłości, przemijaniu i odchodzeniu. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem petersburskiej widowni.

   

  Podczas czterodniowego przeglądu zaprezentowano również współczesne, nowe kino Słowacji, Czech i Węgier – różnorodne, a zarazem bliskie sobie ze względu na doświadczenie historyczne i podobną wrażliwość.

   

  480A5373 DENIS
  IMG_0479 фот Синемафия
  480A5374 DENIS
  IMG_0551 фот Синемафия
  IMG_0347 фот Синемафия
  IMG_0584 фот Синемафия
  IMG_1260 фот Синемафия
  IMG_1377 фот Синемафия
  IMG_1392 фот Синемафия

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: