.
close

 • To serve Poland – to build Europe – to understand the world

   

 • LITERATURA

 • 6 marca dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, Ewa Ziółkowska wzięła udział w inauguracji tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Czytający Petersburg”, która odbyła się w „Ochta Lab”.

   

  6 marca dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, Ewa Ziółkowska wzięła udział w inauguracji tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Czytający Petersburg”, która odbyła się w „Ochta Lab” – filii Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Majakowskiego. W trakcie spotkania przedstawiciele placówek dyplomatycznych oraz instytutów kultury różnych krajów zaprezentowali swoje kandydatury w dwóch nominacjach konkursu: autor tytułu już opublikowanego w języku rosyjskim oraz autor utworu jeszcze nie przetłumaczonego na język rosyjski. W ciągu roku 2019 wszyscy chętni czytelnicy będą mieli możliwość oddania głosu na najlepszy, ich zdaniem, utwór literacki oraz jego autora. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej Biblioteki im. W. Majakowskiego:

  https://pl.spb.ru/lib/projects/list.php?SECTION_ID=209.
                 Kandydatami Instytutu Polskiego w tym roku zostali: Jakub Małecki z powieścią „Ślady” (Kraków, SQN, 2016) oraz Robert Pucek z przekładem zbioru esejów „Siedemnaście zwierząt” (Petersburg, Wydawnictwo Iwana Limbacha, 2018).
                 Jakub Małecki, pisarz, tłumacz, laureat stypendium „Młoda Polska” MKiDN, układa mozaikę losów licznych bohaterów, rozrzuca w przestrzeni powieści tytułowe „ślady”, na które czytelnik powinien zwracać uwagę w najdrobniejszych szczegółach, żeby powiązać je w całość . Natomiast dla eseisty i tłumacza Roberta Pucka mieszkającego u podnóża Gór Świętokrzyskich rozmowa o zwierzętach jest punktem wyjścia dla refleksji nad problemami uniwersalnymi, m. in., miłość, cierpienie, pożądanie i śmierć.
                Ideą konkursu jest szeroka promocja w Petersburgu i w Rosji literatury obcojęzycznej.
  Zapraszamy do czytania i udziału w głosowaniu na polskie kandydatury!

   

  Читающий Петербург 2019_1
  Читающий Петербург 2019_2
  Читающий Петербург 2019_3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: